nedelja, 17. junij 2007
Moj dotik svile
V to Umetnost sem prinesla hrepenenja,
občutke - komaj slutene stvari,
verze in obraze,
nejasne spomine na neuresničene ljubezni.
Njej se hočem predati.
Ona ve, kako dati obliko dobroti, lepoti,
skoraj neopazno,
in tako dopolniti življenje,
združiti vtise,
spojiti dneve.
Ta razburkana strast buči kot slap
v globoko brezno vsakdanjosti
in si želi bližine ljubljenega.
Kakor koža, ki se ne more upreti ugodju
blagega dotika nežne svile.
Svile, kot neme priče strastnih ljubezni,
ko vpija sokove razgretih teles,
svile kot opazovalke zgodovinskih zmag in kalvarij,
svile, ki se lesketa na angelskih krilih,
svile, ki je preprosto lepa in žlahtna.
sobota, 16. junij 2007
Transformacija v metulja
Kratek research za vas... Metulji (znanstveno Lepidoptera; izhaja iz Grških besed lepido - luskast in pteron - krila) so druga najbolj številna skupina oziroma red živali na Zemlji. Zaradi svojih raznoliko obarvanih kril pa tudi že od nekdaj privlačijo ljudi.
Koliko različnih metuljev je na svetu?
Metulji živijo na vseh kontinentih, razen na Antarktiki. Skupaj je opisanih že nad 150.000 vrst dnevnih in nočnih metuljev, pri nas jih do sedaj poznamo približno 180 vrst dnevnih metuljev in 1200 vrst nočnih metuljev.
Kako metulji vidijo?
Ker so tako barviti, je logično, da metulji razmeroma dobro vidijo. Njihove oči so sestavljene iz številnih drobnih očesc, ki imajo šesterokotne leče in zaznavajo že najmanjše premike v okolju (fasetne oči). Metulji lahko vidijo tudi nam nevidno ultravijolično in polarizirano svetlobo. Krila marsikaterega metulja pod UV svetlobo pokažejo povsem drugačne barve, zato na cvetovih vidijo 'skrivne' vzorce, ki ga vodijo k medičini, torej h hrani. Še posebno dobro pa metulji vohajo. Čutilo za voh se nahaja na tipalkah. Predvsem pri nočnih metuljih so zato pri samčkih tipalnice zelo velike. Žuželke na splošno zelo dobro vidijo modro barvo, rdeče pa ne.
S čim se hranijo?
Metulji jedo tekočo hrano - cvetni nektar. S posebej oblikovanimi obustnimi okončinami sesajo tekočine.
Številni barvni vzorci na krilih
Krila so deloma ali po vsej površini pokrita s posebnimi luskicami, ponekod pa tudi še dlačicami. Luskice vsebujejo različna barvila, nameščene pa so kot opečne plošče na hišni strehi.
Selitev metuljev
Metulji se tudi selijo. Vsako jesen se npr. metulji monarhi odpravijo na potovanje iz JV Kanade v Kalifornijo, da bi se umaknili zimskemu mrazu. To je dobrih 4000 km daleč.
Največji in najmanjši metulj na svetu
Največji metulj Ornithoptera alexandrae živi na Novi Gvineji, krila samice imajo v premeru tudi do 32 cm. Samec je mnogo manjši od samice. Najmanjši metulj Brephidium exilis živi na Havajih in njegova krila v premeru merijo 1,5 cm.
Življenjska doba metuljev
Povprečna življenjska doba metuljev je približno 2 tedna. Noben odrasel metulj ne živi več kot 1 leto.
Življenjski krog metulja
Metulji pričnejo življenje kot jajčece. Iz jajčeca se izleže ličinka, ki jo pri metuljih imenujemo gosenica. Samica izleže oplojena jajčeca na tisto rastlino, ki bo kasneje hrana gosenicam. Po obliki in načinu življenja so gosenice povsem drugačne od odrasle živali, drugje živijo, se drugače prehranjujejo in nimajo razvitih kril. Ves čas nenasitno jedo razne rastlinske dele, da dobijo vse snovi za nadaljnjo preobrazbo. Ko gosenica odraste, se zabubi. Buba je zavarovana s tankim, vendar trdnim ovojem. Telo gosenice se razgradi in preobrazi v odraslo žival - metulja. Njegova krila so najprej še mlahava in mehka, potem se napnejo in otrdijo, tako da metulj lahko odleti, si poišče družico in prične nov življenjski krog.
četrtek, 7. junij 2007
Lil star
There is nothing special about me
I am just a lil star
If it seems like I'm shining brightly
It's probably a reflection of something you already are
I forget about myself sometime
When there's so many other around
When deep inside you feels darkest
That is where I can always be found
That is where I can always be found
That is where I can always be found